Informácie, dokumenty
a doklady na Srí Lanku

Letenka

 • Pokiaľ si u nás objednávate individuálnu cestu na mieru, tak letenku je najvýhodnejšie vyhľadať na vyhľadávačoch napr. skyscanner.com, www.pelikan.skwww.letenkyzababku.sk , a následne objednať priamo na webových stránkach leteckých spoločností. S rezerváciu letenky na individuálnu dovolenku radi pomôžeme, letenka takisto môže byť súčasťou ceny vašej individuálnej cesty
 • Pri sprevádzaných termínoch je letenka zahrnutá v cene zájazdu a letí sa spoločne. Sprievodkyňa so skupinou letí, pomôže na letisku aj s prestupom. 

Vízum

 • Vízum na Srí Lanku si zaistite cez online systém link https://www.srilankaevisa.lk/
 • Pred vyplnením si pripravte bankovú kartu, uloženú fotografiu dátovej časti pasu, uložený váš fotoportrét pasového formátu a ako miesto pobytu uveďte váš prvý hotel na Srí Lanke.
 • Oznámenie o schválení víza vám príde na váš mail, samotné víza dostanete do pasu na letisku v Colombe.
 • Vytlačené mailové potvrdenie si vezmite so sebou a pripravte pri odbavení do lietadla na Srí Lanku, nakoľko letecké spoločnosti niekedy požadujú jeho predloženie už pri check-in

Vytvorenie fotografie správnych parametrov

Pasová fotografia má mať pomer strán 3×4 (35x45mm) a formát foto súboru je JPG (JPEG)..

Aby mala fotka určitú kvalitu, je potrebné, aby mala rozmery 900-1200 pixelov krát/na 2250-3000 pixelov.

Systém akceptuje foto súbor s maximálnou veľkosťou 500kb – 1MB.

 

Príletový formulár

 • Po prílete na Srí Lanku bude kontrolovaný vstupný príletový formulár (arrival card).

 • Jeho vyplnenie je možné v predstihu elektronicky :https://eservices.immigration.gov.lk/emb/eEmbarkation/’#/home-page Po vyplnení vám príde na váš mail potvrdenie o registrácii. Vytlačené mailové potvrdenie si vezmite so sebou a pripravte pri odbavení do lietadla na Srí Lanku, nakoľko letecké spoločnosti niekedy požadujú jeho predloženie už pri check-in

 • Stále je paralelne možné vyplniť papierovú príletovú kartičku na letisku v Colombe, avšak v rámci rýchleho vybavenia kontroly odporúčame elektronickú variantu

Cestovné poistenie

 • Pred cestou si uzatvorte cestovné poistenie na celé obdobie pobytu, pokiaľ nemáte uzatvorené celoročné poistenie. V prípade potreby odporúčame využiť súkromné ​​zdravotnícke zariadenie. Ošetrenie sa hradí na mieste a ceny sú pomerne vysoké, preto si na Srí Lanku uzatvorte kvalitné cestovné poistenie s dobrým krytím.

Cestovný pas

 • Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov od dátumu návratu späť domov

 • Odporúčania k dokladom:
  Urobte si kópiu najdôležitejšej strany pasu, tj okopírujte stranu s osobnými údajmi a fotografiou a uschovajte dokument na inom mieste ako pas. Rovnako tak urobte pre istotu s ostatnými dokladmi (vodičský preukaz, občiansky preukaz, kartička poistenca a podobne)

Očkovanie

Pri cestách na Srí Lanku nie je vyžadované žiadne povinné očkovanie.

Následujúce druhy očkovania sú doporučené ( všetkým cestovateľom všeobecne bez ohľadu na cieľovú destináciu, odporúčame konzultáciu so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav)

 • Žltačka typu A a B

 • Brušný týfus

 • Tetanus (pokiaľ od vašej poslednej vakcíny ubehlo viac ako 15 rokov)

 • Besnota (len pri dlhších cestách a návštevách odľahlých oblastí a vidieka). Prevencia: vyvarujte sa kontaktu s voľne behajúcimi psami, mačkami a opicami.

 • Malária sa na Srí Lanke vyskytuje veľmi výnimočne, v rádoch jednotiek prípadov ročne, a to hlavne na severe ostrova. Antimalariká sú tak zbytočnou záťažou pre organizmus.

Čo si zbaliť na Srí Lanku

OBLEČENIE

Na Srí Lanku si zbaľte predovšetkým ľahké oblečenie z prírodných materiálov, ako je bavlna, ľan alebo hodváb. Vhodné sú kraťasy, bermudy, sukne, dlhšie voľné nohavice, tričká s krátkym rukávom a pre ženy a dievčatá aj ľahké bavlnené šaty. Páni ocenia tiež kraťasy, dlhšie letné nohavice a tričká. Pri vstupoch  do chrámu je nutné mať zahalené ramená a kolená ako ženy tak aj muži, na čo dobre poslúži aj plážová šatka alebo pašmína. Prehliadky chrámov sú naboso, preto je dobré mať balíček vlhčených obrúskov na nohy, aby ste si nezašpinili vašu obuv zvnútra, odporúčame použiť ponožky alebo ťapky,  nakoľko kamenné podlahy bývajú rozpálené. Vo vnútrozemí využijete jednu mikinu alebo ľahkú šuštiakovú bundu, tenisky a dlhé nohavice, zvyčajne postačuje oblečenie, v ktorom budete letieť.  Na pláž slnečné okuliare, pokrývku hlavy, plavky, avšak pohybovať sa po uliciach v plavkách alebo bez košele nie je vhodné.  

OBUV

Srí Lanka je tropickým rajom, preto tu využijete ľahké turistické sandále, ktoré ľahko vyzujete a obujete (hodí sa najmä pred vstupom do chrámov). Žabky potom využijete celkom určite na plážach alebo pri bazéne. Ak plánujete turistiku, zbaľte si tiež pevné ale ľahké outdoorové tenisky. Pre dámy sa ešte hodia prípadne jedny sandále k šatám na nízkom podpätku.

LEKÁRNIČKA

Riadne vybavená osobná lekárnička so všetkými potrebnými liekmi by mala byť základom každej cesty do zahraničia. Lieky proti bolestiam, lieky proti horúčke (napr. acylpyrín alebo paralén) či alergiám a „prvá pomoc“ pri prechladnutí a hnačke. Pribaliť si môžete aj kvapky do očí, niečo na dezinfekciu poranenia a odporúčame Phyteneo Roztok po bodnutí hmyzom roll-on gulička + pár náplastí na odreniny či otlaky.

Na večerné posedenie na terase je vhodné pribaliť repelent v spreji napr. zn. PREDATOR, zbaliť aj dobrý opaľovací krém, 

Peniaze na Srí Lanke

 • Platidlom na Srí Lanke je Srílanská Rupia (Rs).

  Odporúčame Vám vymeniť eurá alebo doláre hneď po odbavení na letisku, kde nájdete niekoľko zmenární a bankomatov. Rozdiely v kurzoch sú zanedbateľné pri výmene hotovosti v rozsahu potrebnom na dovolenku. Pre platby za jedlo, drobné suveníry a osobné výdavky je lepšie platiť hotovosťou.

  Na obed počítajte priemerne 5-8€/os/deň, ďalšie výdavky sa pohybujú okolo 5-10€/os/deň. V priebehu cesty bude ďalej možné zmeniť peniaze alebo vyberať z bankomatu (banky a zmenárne sú zatvorené cez víkend a pri štátnych sviatkoch). Bankomat a zmenáreň nájdete v každom mestečku.

Poďte s nami do raja!
Srí Lanka.